,,Opowieści biblijne ukryte w obrazach"

Dwunastego października 2017 siódmoklasiści uczestniczyli w lekcji muzealnej ,,Biblia w obrazach” w Muzeum Narodowym. Podczas zajęć uczniowie poznali obrazy przestawiające opowieści ze Starego i Nowego Testamentu. Przypomnieli sobie najważniejsze tematy zaczerpnięte z Pisma Świętego oraz zapoznali się z różnymi sposobami ukazywania ich w sztuce.

Malarstwo objaśnia i przybliża biblijne opowieści. Dzięki typologii uczniowie zestawiali przedstawione na obrazach nowotestamentowe i starotestamentowe kwestie teologiczne i filozoficzne, doszukując się między nimi analogii. Różne dzieła sztuki z różnych epok podejmują tematykę biblijną, ale nie wszystkie z nich przeznaczone są do kultu religijnego i wnętrz kościelnych. Niektóre z nich były ozdobą pałacowych wnętrz lub domów zamożnych ludzi.

Opowiedziana językiem malarstwa przeszłość biblijnych bohaterów jawiła się w zaskakujących odsłonach i kostiumach, a artyści wszystkich epok do dziś prowokują do zupełnie innego spojrzenia na literacki pierwowzór.

Znalezione obrazy dla zapytania pasek zielony

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia znajdującej się z zakładce "Album fotograficzny" na stronie internetowej szkoły.