Szkoła survivalu

We wtorek 19 czerwca uczniowie z klasy VIa wybrali się na wycieczkę do „Stajni Wilga” - magicznego zakątka agroturystycznego znajdującego się w środku lasu. Zajęcia survivalowe, w których uczestniczyli uczniowie były „posmakowaniem” samodzielności, umiejętności radzenia sobie w terenie i przetrwania w polowych warunkach.

Zajęcia zaczęły się od poznania kompasu: wyznaczania kierunków świata, azymutu, rodzajów szkiców terenu, odczytywania znaków topograficznych. Kolejnym punktem wycieczki był wymarsz do lasu i przełożenie nabytych umiejętności na praktykę. W lesie uczniowie uczyli się posługiwania się kompasem, marszu na azymut, odczytywania znaków topograficznych i posługiwania się mapą.

Kolejnym etapem wycieczki było poznawanie szyfrów i nauka posługiwania się nimi. Szóstoklasiści poznawali też różne alternatywne sposoby komunikacji, takie jak: walkie-talkie czy kod Morse’a oraz stosować je w praktyce.

Wyzwaniem okazała się nauka wiązania podstawowych węzłów oraz samodzielna budowa w lesie szałasu i schronienia typu tipi. W prosty i bezpieczny udało się też wspólnie rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa, zrobić traperskie patelnie, na których uczniowie upiekli grzanki oraz nie mogło zabraknąć tradycyjnego pieczenia kiełbasek. Wspólne biwakowanie przy ognisku było wspaniałą okazją do wymiany wrażeń między uczniami i wzajemnej integracji.

Zakończeniem pełnego przeżyć i wspólnych doświadczeń dnia było strzelanie do celu oraz wizyta w stajni i poznanie jej mieszkańców: od najmniejszych kucyków, poprzez małe konie do dużych koni gorącokrwistych i potężnych koni pociągowych.

Wspólne chwile i zdobyte doświadczenia okazały się cenną lekcją integrującą grupę i dla wielu sprawdzianem charakterów. Było zabawnie, survivalowo i z mnóstwem niezapomnianych, pozytywnych emocji.