Nawigacja

Wydarzenia

Czas świętowania w kulturach Polski i Europy

 

„Czas świętowania w kulturach Polski i Europy” to największa i najważniejsza wystawa w przeszło 125-letniej historii Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 13 marca klasa pierwsza miała okazję uczestniczyć w wielkanocnej wystawie, która jest barwną wielogłosową opowieścią ukazującą rytuały, obyczaje i akcesoria świąteczne różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce.

Wystawa ukazuje tradycję, ale także komentuje współczesność, ujawniając wpływ folkloru na modę i sztukę użytkową, od lat 30. XX wieku po dzień dzisiejszy. Stawia również pytania o rolę stylu ludowego w kulturze masowej. Nowoczesna scenografia, multimedia, interaktywne prezentacje, fragmenty filmów, nagrań dźwiękowych i fotografii podkreślają oryginalne podejście do  tradycji ludowej, w którym rekwizyt, kolor i symbol są nie tylko tłem, oprawą, lecz także treścią kultury czasu świętowania. Wszystko to sprawia, że „Czas świętowania” jest jedną z najważniejszych wystaw poświęconych polskiemu i europejskiemu dziedzictwu kultur ludowych i zarazem ważnym głosem w dyskusji nad rolą etnograficznego dziedzictwa kultur. Pod koniec wycieczki po muzeum uczniowie mieli okazję wykonać barwne koguty wielkanocne. Wystawa okazała się się ciekawym doświadczeniem i  wzbogaciła wiedzę pierwszoklasistów dotyczącą zbliżających się Świąt Wialkanocnych. 

  

 

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 3 im.Dzieci Powstania Warszawskiego - Przedszkole nr 281 "Stokrotka"
  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Warszawie,
  ul.Gościniec 53
  00-704 Warszawa
 • (22)841 43 26                     
  fax: (22)841 43 26

  nr wew.:

  Sekretariat 21
  Świetlica 28
  Przedszkole (grupa starsza) 26
  Przedszkole (grupa młodsza) 30
  Pedagog 25/e-mail:zsp1.pedagog@wp.pl
  Administracja 23

Galeria zdjęć