Kurpie miodem pachnące

W czerwcu uczniowie z klasy I i z klasy IIIA zwiedzali malownicze Kurpie –  jedną z najciekawszych części Mazowsza. Bogata kultura Kurpiów do dzisiaj jest ciągle obecna w życiu codziennym.

Podczas wycieczki uczniowie zwiedzali zagrodę kurpiowską i uczestniczyli w lekcji pokazowej z twórcą ludowym w Kadzidle – wsi, która jest ważnym ośrodkiem kultury ludowej Kurpiowszczyzny.

Uczniowie podziwiali też monumentalną “katedrę kurpiowską” w Myszyńcu oraz skansen kurpiowski w Nowogrodzie, który jest niewielkim  miasteczkiem malowniczo położonym na skarpie nad Narwią, w przeszłości będącym główną siedzibą kurpiowskich bartników. Skansen Kurpiowski obejmuje ponad 30 obiektów pochodzących z terenu Puszczy Zielonej, a najstarsze z nich mają ponad 200 lat.

Ciekawym akcentem wycieczki była także wizyta w miejscowości Łyse, słynącej z uroczystych obchodów Niedzieli Palmowej oraz miejsca konkursów na najpiękniejszą palmę wielkanocną.