,,Dziecko chce, umie, potrafi ..." czyli Szkolny Festiwal Nauki

„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”

Benjamin Franklin

W środę 6 czerwca odbył się SZKOLNY DZIEŃ NAUKI zorganizowany w ramach projektu edukacyjnego: „DZIECKO CHCE, MOŻE, POTRAFI…” Podejmując się organizacji tego przedsięwzięcia mieliśmy nadzieję, że zachęci ono uczniów do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, które pozwolą na poznawanie świata, a także zaangażuje ich do aktywnego i twórczego działania. Zarówno dla uczniów, nauczycieli i rodziców było to niezwykłe doświadczenie, ale też wielkie wyznawanie, któremu udało nam się sprostać.

Szkolny Dzień Nauki  umożliwił uczniom oraz nauczycielom zaprezentowanie swojej bogatej wiedzy oraz zainteresowań i stał  się bodźcem do aktywnej pracy w ciągu całego roku szkolnego. Zaangażowanie uczniów w realizację tego projektu było bardzo duże. Uczniowie zgłaszali swoje uczestnictwo, niektórzy brali  udział nawet w kilku zadaniach. Projekt pokazał całej społeczności szkolnej jak doskonale potrafimy współpracować ze sobą oraz wykazać się bogatą wyobraźnią i pomysłowością oraz zdolnościami organizacyjnymi w przygotowywaniu tego święta.

Festiwal nauki uświetniły wspaniałe występy „Dzieci –Dzieciom”, występ chóru Piccolo Coro Calasanziano „Tyle dźwięków kryje świat”, pokaz umiejętności zespołu gimnastyczek artystycznych z Fundacji Victoria „Gimnastyka to też fizyka”, przedstawienie pt. „Rzepka” w wykonaniu nauczycieli ZSP nr1 w reżyserii wicedyrektor szkoły pani  Agaty Tomaszewskiej- Woźniak i pod opieką producenta pani dyrektor Haliny Malik, pokazy, doświadczenia, eksperymenty przygotowane przez uczniów, nauczycieli, konkursy wiedzy przyrodniczej, matematycznej, prezentacje filmów przyrodniczych, animacje dla uczniów, zawody sportowe, turniej szachowy, quizy wiedzy, ping-pong, turniej badminton. Całość przedsięwzięcia dopełnił przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Ten wspaniały, obfitujący w liczne atrakcje festiwal nauki okazał się doskonałą okazją do zaprezentowania osiągnięć uczniów, ich wiedzy, umiejętności i zainteresowań. Niepowtarzalny klimat i charakter projektu pokazał, że Dzień Nauki to nie tylko dobra zabawa, ale także edukacja oraz radość odkrywania i poszerzania wiedzy. Dlatego mamy nadzieję, że ta impreza na stałe wpisze się do naszego szkolnego kalendarza. Jesteśmy przekonani, że nauka bez ławki i bez podręcznika też jest skuteczna, przynosi radość każdemu dziecku, które chce, może i potrafi.