Nawigacja

Wydarzenia

,,Pierwsza gwiazdka na Gwiazdkę''

   

 

     ,,Pierwsza gwiazdka na Gwiazdkę" to zajęcia w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w których uczestniczyła 13 grudnia klasa I.  Lekcja muzealna dotyczyła obyczajów i ikonografii Bożego Narodzenia realizowanych w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

      Na zajęciach „Pierwsza gwiazdka” pierwszoklasiści poznali tradycje bożonarodzeniowe, związane z dekorowaniem domu, potrawami wigilijnymi, muzyką świąteczną. Dowiedzieli się że postać Świętego Mikołaja - powszechnie przedstawianego dziś jako gruby krasnal w czerwonym palcie - ma niewiele wspólnego z pierwowzorem, biskupem w ornacie i mitrze. Uczmiowie dowiedzieli się, jak dawniej ubierano choinkę i skąd wziął się ten zwyczaj, dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty oraz jak w przeszłości celebrowano Gwiazdkę. Podczas lekcji odnieślismy się także do opowieści związanej z narodzinami Jezusa, którą można prześledzić na wilanowskich obrazach. Dla uczniów to była niezwykła  podróż po obyczajach i historii Bożego Narodzenia!

 

 

       

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 3 im.Dzieci Powstania Warszawskiego - Przedszkole nr 281 "Stokrotka"
  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Warszawie,
  ul.Gościniec 53
  00-704 Warszawa
 • (22)841 43 26                     
  fax: (22)841 43 26

  nr wew.:

  Sekretariat 21
  Świetlica 28
  Przedszkole (grupa starsza) 26
  Przedszkole (grupa młodsza) 30
  Pedagog 25/e-mail:zsp1.pedagog@wp.pl
  Administracja 23

Galeria zdjęć