,,Pierwsza gwiazdka na Gwiazdkę''

,,Pierwsza gwiazdka na Gwiazdkę" to zajęcia w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w których uczestniczyła 13 grudnia klasa I.  Lekcja muzealna dotyczyła obyczajów i ikonografii Bożego Narodzenia realizowanych w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zajęciach „Pierwsza gwiazdka” pierwszoklasiści poznali tradycje bożonarodzeniowe, związane z dekorowaniem domu, potrawami wigilijnymi, muzyką świąteczną. Dowiedzieli się że postać Świętego Mikołaja - powszechnie przedstawianego dziś jako gruby krasnal w czerwonym palcie - ma niewiele wspólnego z pierwowzorem, biskupem w ornacie i mitrze. Uczmiowie dowiedzieli się, jak dawniej ubierano choinkę i skąd wziął się ten zwyczaj, dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty oraz jak w przeszłości celebrowano Gwiazdkę. Podczas lekcji odnieślismy się także do opowieści związanej z narodzinami Jezusa, którą można prześledzić na wilanowskich obrazach. Dla uczniów to była niezwykła  podróż po obyczajach i historii Bożego Narodzenia!