• Jadwiga Podrygałło

MATKA CHRZESTNA SZTANDARU  NASZEJ SZKOŁY

"Nie po to się żyje, by walczyć, lecz walczy się po to by żyć"

JADWIGA WANDA PODRYGAŁŁO z d. Tomaszewska pseud. "Isia",- "Szczeniak"
          (ur. 20 września 1919 w Warszawie) – żołnierz Oddziału Dysk Armii Krajowej, porucznik. Uczestnik powstania warszawskiego. Za pomoc dzieciom i propagowanie pośród młodzieży wiedzy o okresie okupacji i powstaniu warszawskim odznaczona Orderem Uśmiechu. Za kultywowanie pamięci o Słowakach walczących w powstaniu warszawskim została odznaczona najwyższym słowackim odznaczeniem Orderem Podwójnego Białego Krzyża.

Jadwiga Podrygałło do dziś przechowuje kulę, która mogła ją zabić. "W połowie sierpnia obserwowałam obszar hotelu sejmowego, gdzie Niemcy chowali broń. Robiłam szkice" - opowiada. 25-letniej wówczas Jadwidze polecono zanieść meldunek. Na posterunku zastąpiła ją koleżanka. "Kiedy wróciłam, było już po pogrzebie. Snajper postrzelił ją
          w gardło" - wspomina. Powstańcy, którzy znosili ciało poległej dziewczyny, znaleźli kulę. Pani Jadwiga całe Powstanie nosiła ją przyczepioną do zegarka.

Żona Stanisława Podrygałło. Jej bratem jest rzeźbiarz Lubomir Tomaszewski (ur. 1923r.). Jest stryjeczną siostrą znanego komentatora sportowego Bohdana Tomaszewskiego.

Polecamy książkęautorstwa pani J.Podrygałło: "Ach te dziewczęta:Dysk we wspomnieniach i relacjach".

Polecamy również stronę Towarzystwa Przyjaciół Warszawy: