• Nadanie Medali PRO PATRIA

• 10.10.2013r. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Dzieci Powstania Warszawskiego, jako jedyna szkoła w Warszawie,  dostąpiła zaszczytu odznaczenia Medalem PRO PATRIA, przyznawanym za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Z wnioskiem o nadanie szkole medalu „Pro Patria” wystąpił Zarząd Środowiska Żołnierzy AK Pułku „Baszta”.

Na wstępie dyrektor Halina Malik powitała panią Bożenę Żelazowską, minister Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, pana pułkownika Artura Frączka, przedstawiciela  Wydziału Wojskowego Urzędu ds. Kombatantów
          i osób Represjonowanych, pana Krzysztofa Skolimowskiego, burmistrza Dzielnicy Mokotów. Ze wzruszeniem podziękowała przybyłym na uroczystość bohaterom Powstania Warszawskiego: panu Eugeniuszowi Tyrajskiemu, wiceprezesowi zarządu Środowiska Żołnierzy AK Pułku „Baszta”, członkom Zarządu: Pani Zofii Radeckiej, panu pułkownikowi Eugeniuszowi Guzkowi, panu Tadeuszowi Kotarskiemu, panu Juliuszowi Powałkiewiczowi. Podkreśliła, że to dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce. Powitała panią Wiolettę Pulwarską, kierownika referatu nauczania i wychowania Wydziału Oświaty i Wychowania, panią Katarzynę Cuber, głównego specjalistę w wydziale szkół i przedszkoli Biura Edukacji, panią Urszulę Woźniak, prezesa Zarządu Oddziału ZNP, panią Iwonę Fitali-Kutynę, przewodniczącą Oddziału „Solidarność”, ks. proboszcza Tadeusza Suślika, byłych dyrektorów placówki,  nauczycieli, przedstawicieli Rady Rodziców, przedstawicieli Organizacji i Stowarzyszeń zaprzyjaźnionych ze szkołą oraz wszystkich przybyłych na uroczystość.

Pan Pułkownik Artur Frączek odczytał decyzję Zarządzenia ds. Kombatantów i osób Represjonowanych. Pani minister Bożena Żelazowska dokonała uroczystej dekoracji sztandaru szkoły oraz pani dyrektor Haliny Malik. W przemówieniu pani minister życzyła nauczycielom wytrwałości i sukcesów w tak odpowiedzialnym zadaniu, jakim jest kształtowanie osobowości uczniów.

Po dekoracji przemówił pan burmistrz Krzysztof Skolimowski, który pogratulował społeczności szkolnej tak zaszczytnego wyróżnienia. Podkreślił jak ważne jest uczenie dzieci szacunku i miłości do Ojczyzny, wychowywania ich w duchu patriotyzmu i poszanowania wartości narodowych.

W dalszej części zabrał głos pan Eugeniusz Tyrajski, wiceprezes Zarządu Środowiska Żołnierzy AK Pułku „Baszta”. Przyciągnął uwagę uczniów opowiadaniem o akcji odbicia Niemcom toru wyścigów konnych. Jednocześnie podkreślił, że były to dramatyczne czasy, w których przyszło sięgać po broń młodym ludziom i walczyć o wolność stolicy. Uczniom zostawił przesłanie: „chcesz być czymś w życiu to się ucz, abyś nie zginął w tłumie. Nauka to potęgi klucz, w tym moc
          , co więcej umie”.

Pani Zofia Radecka życzyła społeczności szkolnej sukcesów i wytrwałości w kontynuowaniu tradycji szkoły.
          Podkreśliła, że od 20 lat będąc gościem w naszej szkole, jest świadkiem kultywowania pamięci bohaterów walk
          o niepodległą Polskę.

Pani Urszula Woźniak w swoim przemówieniu podkreśliła, że to wielki honor nie tylko dla społeczności szkolnej, ale dla całej dzielnicy Mokotów otrzymać tak zaszczytne wyróżnienie. Życzyła uczniom, by realizowali swoje plany i marzenia
          i na zawsze zachowali w pamięci bohaterską postawę Dzieci Powstania Warszawskiego.

Pani Iwona Fitali-Kutyna, w imieniu Mokotowskiej Solidarności Oświatowej, złożyła gratulacje i życzenia dobrego ducha
          , utwierdzającego Nas w poczuciu obowiązku kultywowania pamięci o walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.

Pani Sylwia Rokicka-Kordasiewicz, w imieniu rodziców, pogratulowała tak zaszczytnego wyróżnienia szkoły. Zapewniła o wsparciu rodziców w wychowaniu, w którym pamięć o przeszłości uznaje się za oczywisty wyraz moralnego zobowiązania.

Po przemówieniach sześciolatki złożyły Ślubowanie na udekorowany medalem „Pro Patria” Sztandar Szkoły. Przysięgały dochować wierności tradycji, dbać o dobre imię szkoły oraz dobrze się uczyć. Pasowania na uczniów dokonał burmistrz Mokotowa p. Krzysztof Skolimowski.

Po części oficjalnej uczniowie szkoły zaprezentowali program artystyczny pt.: „Łączy nas pamięć”. Słowami wierszy
          i piosenek oddali hołd bohaterom walczącym o wolność naszego kraju. Zgromadzeni goście nie kryli łez wzruszenia.

Od wielu lat uczniowie nieustannie i wzorowo otaczają opieką liczne miejsca pamięci znajdujące się na terenie Siekierek
          i Czerniakowa. Podczas świąt państwowych dbają o to, by uporządkować teren wokół pomników, zapalić znicze, złożyć wiązanki kwiatów. Poczet sztandarowy szkoły jest obecny na uroczystościach organizowanych z okazji rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. Priorytetem placówki jest integracja środowiska lokalnego i wpajanie uczniom ogólnoludzkich wartości.

Zapraszamy również do albumu fotograficznego
          (kliknij obrazekponiżej)