Nauczanie zdalne nie musi być nudne - klasa 1
- 30.04.2020
Czy w tych trudnych chwilach, uczniowie stracili swoją kreatywność? Już śpieszymy z odpowiedzią.
Uczniowie z klasy I zatęsknili za teatrem i sami wykonali lalki teatralne. Dali wyraz swojej fantazji i aktywności twórczej. Każda lalka zdumiewa pomysłowością i starannością. Może już niedługo zobaczymy którąś z lalek w warszawskim teatrze ?
Zapraszamy Państwa do zobaczenia lalek w albumie fotograficznym.
#akcjażonkile #WarszawaPamiętam #ŁączyNasPamięć klasa 2
- 30.04.2020
Czas spędzony w domu wcale nie musi być nudny i stracony! Uczniowie, poza lekcjami zdalnymi z wykorzystaniem platformy edukacyjnej mają ręce pełne pracy ;) przecież tyle rzeczy do zrobienia!
Ale nawet w takich chwilach nie zapominają o Bohaterach. Uczniowie klasy drugiej wykonali piękne prace plastyczne.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
- Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie"
Zapraszamy do zobaczenia żonkili klasy 2 w albumie fotograficznym.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich! 📚
- 23.04.2020
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska
Szanowni Państwo,
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Zachęcamy wszystkich do czytania książek. Pamiętajmy czytanie łączy pokolenia.
Dzień Ziemi ! 🌍❤
- 22.04.2020
W 2020 roku Dzień Ziemi wypada 22 kwietnia. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu.
Początki obchodów Święta Ziemi obchodzone były w Stanach Zjednoczonych. W późniejszym czasie przykład z Amerykanów wzięły również inne kraje, dlatego jest tak popularnym i ważnym świętem, nawet w Polsce.
Na koniec mamy dla Was kilka ciekawostek ze świata, które związane są z Dniem Ziemi:
* w 2012 roku w Chinach, podczas Dnia Ziemi ponad 100 tys. osób aby zaoszczędzić paliwo i zadbać o środowisko jeździli rowerami
* w 2020 roku będziemy obchodzić Święto Ziemi po raz pięćdziesiąty
* co roku z okazji Dnia Ziemi Google przygotowuje specjalne grafiki, czyli tzw. Google Doodle
* w 30. rocznicę obchodów Międzynarodowego Święta Ziemi ambasadorem akcji został aktor Leonardo DiCaprio
* w 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi, a jego pierwsze obchody miały miejsce w 2010 roku.
Piosenka dla naszych najmłodszych uczniów i przedszkolaków
Piosenka dla starszych uczniów i dorosłych
Plakat wykonała : pani Halina Malik
Rekrutacja do akcji "Studenci dla uczniów"
- 21.04.2020
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 7 i 8 do udziału w zajęciach online organizowanych przez studentów ponad 20 uczelni, głównie Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Mamy trzy główne cele:
- Częściowe odciążenie nauczycieli w prowadzeniu zajęć zdalnych.
- Zainspirowanie młodzieży do szerszego poznania i lepszego zrozumienia przedmiotów ścisłych.
- Efektywne wykorzystanie w trakcie epidemii czasu uczniów – przyszłych studentów.
W 2017 roku na bazie najlepszych światowych rozwiązań, po wielu latach przygotowań, w oparciu
o doświadczenie i infrastrukturę Politechniki Warszawskiej powstał portal POLinfo.eu oferujący uczniom zajęciaz przedmiotów politechnicznych przez Internet. 11 marca 2020r. po ogłoszeniu tymczasowego zamknięcia szkół postanowiliśmy pomóc wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom w zdalnej edukacji przedmiotów ścisłych.
W tym celu zmodyfikowaliśmy nasz portal, aby był przystosowany do nauki w wariancie „Zostań w domu”.
11 marca 2020r na POLinfo.eu znajdowało się ponad 6.000 materiałów oraz linków do materiałów
z chemii, fizyki, informatyki i matematyki.Obecnie trwa rekrutacja na zajęcia online w dniach 20-26 kwietnia 2020r.
Szczegóły na stronie www.polinfo.eu.
77. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
- 19.04.2020
Szanowni Państwo,
20 kwietnia, w poniedziałek, na stronie Muzeum POLIN na Facebooku zapraszamy na poniżej opisane wydarzenia:
9:00-9:30
Ambasadorka Akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych. Skierowane do uczniów klas 4-6.
10:00-10:30
„Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN. Skierowane do uczniów klas 7-8.
10:30-11:00
„Getto warszawskie” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN. Skierowane do uczniów klas 7-8.
12:00-13:00
Pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika. Film skierowany jest do uczniów klas 8 i starszych.
13:00 – 13:30
Ambasador Akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przypomina, że film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” jest dostępny na platformie You Tube.
Zapraszamy również dorosłych do włączenia się w obchody Powstania w Getcie Warszawskim.
#akcjażonkile #WarszawaPamiętam #ŁączyNasPamięć #zostańwdomu
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"
- 17.04.2020
Szanowni Państwo,
włączamy się w akcję społeczno- edukacyjną "Żonkile". #akcjażonkile #WarszawaPamiętam
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. - Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do zapoznania się z literaturą. Lista_ksiazek.pdf
Zapraszamy do wspólnego uczczenia pamięci i wykonanie własnego Żonkila.
Projekt ITA. Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
- 02.04.2020
2 kwietnia to Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu.
Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski, stąd pomysł globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko”. Tego dnia wiele ważnych budynków na całym świecie będzie oświetlona na niebiesko. W Polsce na niebiesko zaświecą się m.in.: Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski czy gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a także Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach, Pałac pod Baranami w Krakowie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. To jak jedno spore miasto.
Czym jest Autyzm?
Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.
Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.
Autyzm daje zmysłom błędne wskazówki, dlatego osoby ze spektrum inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięki, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Czasem kropla deszczu potrafi wywołać panikę, a podmuch wiatru sprawia… fizyczny ból.
Często funkcjonują jakby we własnym świecie, „za niewidzialną szybą” – żyją wśród rówieśników, ale tak naprawdę obok nich. Nie włączają się do rozmowy ani zabawy, nie nawiązują kontaktu wzrokowego. Szybko się zniechęcają, nie poddając się regułom gry, chcą zrobić coś po swojemu, a gdy tego nie mogą – wpadają w niekontrolowaną złość lub agresję. Dlaczego? Ponieważ nie rozumieją reguł życia społecznego w sposób naturalny, a muszą się ich nauczyć. Co więcej – mają trudności z odczytywaniem emocji, rozumieniem ich przyczyn oraz intencji czyichś działań.
Mają trudności z komunikacją. Zdarza się, że nie mówią i porozumiewają się za pomocą form alternatywnych – piktogramów, aplikacji itp. Ich mowa bywa monotonna, nadmiernie przyspieszona lub spowolniona bez intonacji oznaczającej pytanie lub koniec zdania.
Nie rozumieją skrótów myślowych, wyrazów o podwójnym znaczeniu, nie śmieszą ich dowcipy, trudno im interpretować przysłowia czy skrótowe polecenia. Mogą też posługiwać się językiem literackim. Używają wtedy „kwiecistego języka” nawet w zwykłej rozmowie z kolegami.
Są nadwrażliwi na zmiany w otoczeniu – przewidywalność daje poczucie bezpieczeństwa. Musi zatem istnieć dokładny, niezmieniony plan dnia i idealnie, gdyby otoczenie także było niezmienne. Wszystko bowiem, co nowe budzi lęk i niepewność, wyprowadza z równowagi i zaburza koncentrację. W umyśle dziecka z autyzmem nie ma ogólnych, abstrakcyjnych pojęć.
Autyzm to ocean możliwości. Co oznacza, że każda osoba z autyzmem jest indywidualnością i nie ma dwóch takich samych osób ze spektrum.
Informacje ze strony : https://www.polskananiebiesko.pl/ Fundacja JIM Fundacja SYNAPSIS
A tak pokazaliśmy solidarność w tamtym roku szkolnym. Zapraszamy do albumu : Spektrum Autyzmu.
Uwaga!
- 31.03.2020
Dzisiaj Rząd wprowadził od 1 kwietnia 2020 r. do odwołania zakaz przebywania poza domem bez opieki osoby dorosłej dzieci i młodzieży do 18 roku życia.
Wiecej na: www.gov.pl
Projekt ITA - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa!
- 21.03.2020
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.
Przyłączyć się do świętowania 21 marca można w bardzo różny sposób - zdalnie:
-śledząc profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube;
-aktywnie: Założenie kolorowych skarpetek, #LiniaProsta,
W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek i w różnych, wesołych kolorach!. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.
Strona Światowego Dnia Zespołu Downa
www.worlddownsyndromeday.org
Strona Down Syndrome International
www.ds-int.org
Twitter ŚDZD
twitter.com/WorldDSDay
Kanał YouTube ŚDZD
www.youtube.com/DSiWDSD
Profil ŚDZD na Facebooku
www.facebook.com/World-Down-Syndrome-DayInformacje ze strony: https://www.bardziejkochani.pl
Akcja Linia Prosta – jak prosta linia na dłoni może pomóc?
Do akcji Linia Prosta może przyłączyć się każdy – nie zajmie to więcej niż dwie minuty. Jak wziąć udział w akcji?
- Opublikuj na Instagramie lub Fb zdjęcie, na którym będzie widoczna linia prosta na dłoni
- W poście oznacz profile @LifetimePolska i @Fundacja_JaTez
- Dodaj też hasztag #LiniaProsta
Proste jak linia! Im więcej zdjęć z linią prostą na dłoni pojawi się na Instagramie, Facebooku tym więcej pieniędzy trafi na wsparcie osób z zespołem Downa.
Link do akcji „Przystanek Szekspir” : https://jatez.org.pl/przystanek-szekspir
Link do filmu promującego: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=_4GLUiWJls8&feature=emb_logo
Link do teledysku z gestami Makaton <3 :
https://www.facebook.com/251539568220017/videos/224555418687906/
- Ostrzeżenie! Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie